Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Otwarcie wystawy "Splecione chwile" Jolanty Surma


Od 1983 r. Pani Jolanta zajmuje się tkaniną unikatową i makramą.

Makrama to znana od starożytności sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Technika wiązania przedostała się do Europy ze starożytnej Asyrii i Babilonii. W średniowieczu stosowano ją głównie do ozdoby królewskich szat, w późniejszych wiekach wykonywano również pokrycia na łoża, sofy, fotele. Podczas wystawy mieliśmy okazje podziwiać motyle, autorskie sowy oraz inne plecione obrazy. Zjawiskowo prezentowąły się także łapacze snów wykonane ze sznurka w różnym kolorze. 

Łapacz snów niegdyś amulet niektórych plemion Indian z Ameryki Północnej, obecnie także popularna nie tylko w Ameryce ozdoba o charakterze etnicznym. Składa się z sieci wplecionej w okrąg wykonany ze sprężystego drewnianego pręta. Spotykane są też łapacze w kształcie kropli wody i łapacze trójwymiarowe.

Inspiracje do tworzenia swoich prac czerpie z natury, z dzieł sztuki, z otoczenia. Prace artystki zadziwiają oryginalnością i precyzją splotów. Są to obrazy „sznurkiem malowane”, pełne ekspresji, barwy, duchowych odczuć i przemyśleń. Tkaniny jej autorstwa zdobywają nagrody i wyróżnienia w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Wystawiała swoje prace w wielu miastach w kraju jak i za granicą. 

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy - Klub Czytelnika MBP

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]