Wystawa tkaniny artystycznej

Jolanta Surma - złotowianka, jest członkinią  Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej Oddział Koszaliński od 2013 roku, oraz prezeską i założycielką Stowarzyszenia Artystów „Pasja” w Złotowie od roku 2008 roku. Jest Mistrzynią tkactwa artystycznego, absolwentką Studium Reklamy w Pile, Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej k/Sanoka i Pedagogiki na Kujawsko Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy.

Uprawia tkaninę unikatową, rysunek i makramę od 1983roku.Tworzy prace z dziedziny tkaniny artystycznej. Inspiracje do tworzenia swoich prac czerpie z natury, z dzieł sztuki, z otoczenia. Prace artystki zadziwiają oryginalnością i precyzją splotów.

Tkaniny jej autorstwa zdobywają nagrody i wyróżnienia w konkursach ogólnopolskich
i międzynarodowych. Wystawiała swoje prace w wielu miastach w kraju, a także w Sofii, Berlinie i w Londynie ( 27 wystaw indywidualnych). Jej tkaniny  znajdują się z zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, Francji, Grecji, USA, Australii i innych krajów całego świata.

Prace Jolanty Surma zostały wykorzystane jako elementy scenograficzne do filmu „Mroczne cienie” (reż. Tim Burton) - w scenie z Johnnym Deepem
i Michele Pfeifer. Do scenografii tego filmu wykonała ponad 20 prac wyplecionych techniką makramy (2012)

W 2014 toku wydała  książkę „MAKRAMA. KWIATY SZNURKIEM WYPLATANE”, zawierającą sploty i węzły makramy, dokładne opisy wykonania kwiatów, sposoby malowania oraz galerię zdjęć.

Nagrodzona za swoje osiągnięcia Odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Brązowym Krzyżem Zasługi.